۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۴ مهر
5 اسفند روز بزرگ داشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس گرامی باد

پيام وزير دفاع بمناسبت 5 اسفند روز مهندس

 

پنجم اسفند ماه روز مهندس است اين روز زاد روز تولد دانشمند و مهندس برجسته ايراني ، خواجه نصير‌الدين طوسي است . او مهندسي سياستمدار ، نويسنده‌اي مبتكر ، حكيمي منجم ، رياضي‌داني اهل معرفت و فيلسوفي بي‌نظير در عصر خود بود .
در قرن هفتم هجري قمري او رصد خانه مراغه را برفراز تپه‌اي در شمال غربي شهر بنا كرد ، محكمترين سازه و زيباترين معماري را در احداث اين بناي تاريخي و بي‌نظير مهندسي نمود . او با اختراعات ويژه و با بكارگيري ابزارهاي مهندسي توانست طول و عرض شهرها ، جهت‌گيري و اندازه‌گيري شيب و فرازها و تعيين افق در جهات مختلف را دقيق محاسبه نمايد .
احداث كتابخانه بزرگ مراغه با چهارصد هزار جلد كتاب و مدرسه علميه براي طلاب و تدوين 130 مقاله و رسانه در علوم رياضي ، هيأت منطق ، نجوم و علوم طبيعي از آثار برجسته اين مهندس بي‌نظير ايراني است .
تاريخ پر افتخار ايران اسلامي مشحون از دانشمندان و مهندسان فرهيخته‌اي است كه پايه‌گذار تمدن بزرگ اسلامي ايراني براي اين مرز و بوم بوده‌اند .
همچنين روز مهندس روز گراميداشت ياد و خاطره 1400 مهندس شهيد در دفاع مقدس و روز يادآوري افتخارات بزرگ مهندسان در تاريخ اين مرزوبوم است . روز مهندس روز تجليل از با استعدادترين و باهوش‌ترين افراد جامعه و روز پاسداشت خودباوري ، خلاقيت ، ابتكار ، نوآوري و ابداع در عرصه انديشه و عمل مي‌باشد . روز گراميداشت پيشگامان پيشرفت و سازندگي در كشور است .
روز تقدير از مهندساني است كه در پرتو انقلاب اسلامي ، دانش ، مهارت و توان فني آنان جزو بهترين‌هاي دنيا بوده و در پروژه‌هاي مهم جهان عهده‌دار مسئوليت‌هاي گران پايه‌اي هستند .
روز سپاس از مجاهدت‌ها و فداكاري‌هاي مهندساني است كه در هشت سال دفاع مقدس در خطوط مقدم جبهه و در زير آتش انبوه دشمن با احداث سنگر ، راه ، پل ، بيمارستان و ... و دهها نوع سازه و خدمات مهندسي و انديشه و فكر مهندسي را به ياري فرماندهي دفاع مقدس آوردند و دين خود را براي پيروزي و عزت ملت ايران جانانه ارائه كردند .
روز تجليل از مهندساني است كه موتور محركه كشور در بخش‌هاي عمراني ، كشاورزي و منابع طبيعي ، محيط زيست ، صنعت و معدن ، انرژي ، فناوري و ارتباطات ، هوافضا ، هسته‌اي ، دفاعي و ... مي‌باشند .
امسال در شرايطي كه دشمنان انقلاب اسلامي تحريم عليه نظام اسلامي را تشديد كردند و توانمندي مهندسين معتمد ايراني اسلامي با تلاش مجاهدت و خلاقيت خود تحريم‌ها را بي‌اثر و تبديل به فرصتي براي پيشرفت و سازندگي كشور كرده‌اند .
اينجانب با عرض تبريك و تهنيت به مناسبت اين روز افتخار آميز به همه متخصصين و مهندسان بويژه مهندسان صنعت دفاعي كشور ياد شهداي گرانقدر علم و فناوري شهيدان تهراني مقدم ، احمدي روشن ، شهرياري ، رضايي‌نژاد و محمدي گرامي داشته به ارواح مطهر و نوراني آنان سلام و درود مي‌فرستيم .
بي‌ترديد خون اين شهيدان والامقام و تلاش و مجاهدت رهروان آنان مهندسان سخت‌كوش ايران اسلامي ، نظم نوين و آينده روشني را ترسيم و مهندسي خواهد كرد .

تاریخ:
1392/12/05
تعداد بازدید:
51
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal