۱۴۰۲ شنبه ۲۰ خرداد
سالروز آغاز ولایت و امامت آخرین سحاب رحمت ، حضرت مهـدی مـوعـود (عج) بر منتظران و چشم انتظــاران ظهــور تبریك و تهنیت باد.
ز فراق چون ننالم من دلشكسته چون ني كه بسوخت بند بندم زحرارت جدايي ز دو ديده خون فشانم ز غمت شب جدايي چه كنم كه هست اين ها گل باغ آشنايي

سالروز آغاز ولايت و امامت آخرين سحاب رحمت ، حضرت مهـدي مـوعـود (عج) بر منتظران و چشم انتظــاران ظهــور تبريك و تهنیت باد.

ز فراق چون ننالم من دلشكسته چون ني كه بسوخت بند بندم زحرارت جدايي
ز دو ديده خون فشانم ز غمت شب جدايي چه كنم كه هست اين ها گل باغ آشنايي

روز نهم ربيع الاول :

ايـن روز، روز عـيـد بزرگ و روز عيد بقر است و از براى آن شرح مفصلى است كه در جاى خـودش ذكر شده است .

و روايتى نقل شده كه : هر كه در اين روز چيزى انفاق كند گناهانش آمـرزيـده شـود

و گـفـتـه انـد كـه : مـسـتـحـب اسـت در ايـن روز اطـعام برادران مؤ من و خشنود گردانيدن آنها و توسعه دادن در نفقه و پوشيدن لباسهاى نو و شكر و عبادت حق تعالى ،

و ايـن روز، روز، بـرطرف شدن غمها است و روز بسيار شريفى است

و چون روز هشتم ماه وفـات امـام حـسـن عـسـكـرى عـليـه السـلام بـوده ايـن روز، روز اول امامت حضرت صاحب الزمان ارواح العالمين فداه بوده و سبب مزيد شرافتش مى باشد . 


روز نهم ربیع الاول چه روزی است؟

خداوند مهربان که وعده هدایت بندگان را همواره و همیشه جامه عمل پوشانده است، پس از شهادت یازدهمین پیشوای شیعیان حضرت امام حسن عسکری(ع) تنها فرزندش که انبیاء سلف(1) و نبی مکرم اسلام (ص) و همه ائمه هدی به آمدنش بشارت داده بودند را به امامت برگزید.
امام مهدی علیه السلام گذشته از اینکه همچون امام جواد (ع) و همانند حضرت عیسی علیه السلام در کودکی به پیشوایی مومنان و موحدان منصوب گردید به مقتضای خفقان حاکم، به دور از چشم دیگران دیده به جهان گشود و جز افراد خاص و شیعیان برگزیده کسی از وجود مبارکش اطلاع نداشت.
شیعیان در سامرا و دیگر شهرها از طریق نامه هایی که حضرت عسکری چند روز قبل از 8 ربیع الاول 260 قمری و به صورت اعجاز گونه برایشان فرستاده بود، از شهادت امام حسن عسکری(ع) با خبر شده و نه تنها برای شرکت در مراسم خاکسپاری ایشان بلکه همچون دیگر دوران ها در پی امام حاضر و جانشین حضرت عسکری (ع) گرد هم آمدند.
جعفر(2) فرزند امام هادی (ع) از وضعیت پیش آمده بیشترین سوء استفاده را کرده و با هدف غصب منصب الهی امامت، قدم به پیش نهاد و با این ترفند که قصد دارد بر پیکر مطهر حضرت عسکری نماز اقامه کند، عملا خود را به عنوان دوازدهمین امام شیعیان معرفی کرد.
شیعیان که یا از تولد و جانشینی امام مهدی (عج) بی خبر بوده یا در صورت شنیدن اخبار موثق از بصیرت چندانی بهرمند نبودند، بی آنکه به مخالفت شدید و تاثیرگذاری با "جعفر بن علی" بپردازند، آماده اقتدا به او شدند. در این هنگام که از حساس ترین لحظات تاریخ شیعه و بشریت است، کودک پنح ساله ای که نورانیت و زیبائی خاصی سراسر وجودش را فرا گرفته بود، با ابهت و اقتداری خاص از اندرونی منزل بیرون آمده و در کنار جنازه پدر حاضر شد و با تحکم رو به جعفر کرده و فرمود: عمو تو شایسته اقامه نماز بر پیکر مطهر پدرم نیستی ! کنار برو! من خودم بر او نماز خواهم خواند!
این صحنه عجیب و آسمانی، نخستین مواجهه علنی شیعیان با دوازدهمین و آخرین وصی رسول الله(ص) بود که با نفی و طرد دروغ و کنار زدن غاصب حق رقم می خورد. جانشینی پاک اما مظلوم که نه تنها از نعمت وجود پدر آسمانی اش در ابتدای کو.دکی، به ظلم نامرد مردمان و دشمنان حق، محروم شده بود بلکه می بایست در آن دوران سیاهی و تباهی به هدایت و ارشاد حق جویان آن هم در پس پرده غیبت مشغول باشد.
امام مهدی (عج) حجت بالغه خدا (3) و وعده تمامی فرستادگان الهی است که از بدو تولد در غربتی تحمیلی به سر می برد. از یک سو دشمنان خصوصا آنها که ادعای جانشینی پیامبر را نیز به دروغ در گوش جهانیان می نواختند، در صدد از بین بردن او بودند و از سوی دیگر بی بصیرتی و نشناختن جایگاه خلیفه و ولی خدا از طرف شیعیان، جامه غیبت را بر وجود نازنین مهدی موعود(عج) پوشاند.
نهم ربیع الاول روز عید شیعیان و مظلومان است و روز درخشش خورشید امید و گرما بخشی به دلهای خسته ای است که در چنگال ظلم فاسقان و شیطان صفتان، اسیر گشته و از فساد و گمراهی روز افزون جهان عاری از انسانیت به ستوه آمده اند.
نهم ربیع الاول گرچه روز بزرگ شیعیان و همه حق طلبان است اما نباید فراموش کرد روزی است که آغاز امامت امام مهدی (عج) همزمان با آغاز غیبت نیز هست؛ روزی که جز انگشت شمار خالصان و امینان خاندان عصمت، کسی به بود و نبود حجت خدا توجهی نداشت در حالیکه در عبادت از یکدیگر سبقت می گرفتند همچنان که خواص جامعه شان در سیاستمداری و قدرت طلبی در مسابقه ای تمام نشدنی بودند.

تاریخ:
1392/12/19
تعداد بازدید:
63
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal