۱۴۰۱ سه شنبه ۷ تير
برگزاری جلسه هم اندیشی روانپزشكان و روانشناسان در خصوص پیشگیری و درمان اعتیادبه شیشه
در روز دو شنبه مورخ 16/10/92 جلسه هم اندیشی روانپزشکان و روانشناسان در خصوص پیشگیری و درمان اعتیادبه شیشه برگزار گردید

گزارشی در خصوص جلسه هم اندیشی درمان و پیشگیری از اعتیاد به شیشه

تنها راه درمان شیشه پیشگیری است نه ترک

    امروزه گسترش و تنوع در عرضه مخدرها و محرکها بقدری سریع می باشد که حیرت دستگاه های مقابله ای و درمان را بدنبال داشته است به گونه ای که اقدامات مقابله ای به تنهایی پاسخگویی این همه هجمه وسیع و تهدیدات دائم عرصه مخدرها و محرکها نمی باشد .ضمن اینکه هزینه های ، گزاف خسارات و صدمات (مادی و معنوی) سرسام آور و بالای پروسه مقابله برای درمان باعث گردیده که دولت و مردم توان تحمل آن را نداشته باشند ، از سوی دیگر روند رو به رشد گرایش به مخدرها و محرکها و پائین آمدن سن اعتیاد و قاچاق مواد مخدر مبین این موضوع است که می بایستی فکری نو و چاره ای جدی اندیشید . واقعیت این است که هر روز شاهد قربانی شدن جوانان و نوجوانان می باشیم که علت اصلی آن عدم آگاهی و ضعف بینشی در کنار باورهای غلط ایجاد شده نسبت به مواد مخدر اعتیاد آور بویژه محرکها (شیشه) می باشد.

از اینرو واحد درمان سوءمصرف مواد مخدر اداره نظارت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی برآن شد تا جلسه ای  با حضور روانپزشکان و روانشناسان کل شهرستان در خصوص مقابله ، پیشگیری ، درمان و جرم شناسی برگزار نماید.
 

جناب آقای دکتر صحرائی معاونت محترم درمان کلیاتی در رابطه با اعتیاد ،مراکز در حال حاضر فعال و روند درمان توضیحاتی داده و اینکه با توجه به گسترش استفاده از شیشه در گروههای سنی متفاوت و بعضا کم سن و سال می باشد ؛ برگزاری چنین جلساتی از اهم برنامه ها بوده و ارائه راهکارهای موثر جهت حل این معضل بزرگ شهرستان ضروری است.

 

 

                         

                                 

 
آقای دکتر افتخارزاده( مسئول فنی مرکز شفا بخش) صحبتهایی پیرامون تاریخچه  شیشه ، اثرات سوء مصرف آن ، روندبسیار مشکل درمان و حتی در برخی موارد غیر قابل درمان بودن آن ، همراه با اسلایدهای نمایشی به سمع و نظر مهمانان رساندند.

 

 

                                    
                                  

در ادامه آقای دکتر فکور روانپزشک (مسئول فنی مرکز رهایی) به سوالات حضار در رابطه با شیشه پاسخ دادند و تعدادی از شرکت کنندگان دررابطه با راهکارها و پیشنهادهای خود که در ابتدای جلسه به صورت مکتوب به کارشناسان تحویل داده بودند صحبت کرده و نظرات خود را بیان نمودند.

در پایان سر کار خانم  تشکریان(کارشناس درمان سوء مصرف مواد اداره نظارت معاونت درمان) نیز ضمن ارائه راهکارها و پیشنهادهای خود ، جمع بندی راهکارهای موجود را به اطلاع شرکت کنندگان رسانید؛ تا افراد شرکت کننده در جلسه به عنوان سفیر راهنما و ارشاد به ارگانهای خود مراجعه کرده و برای حل این معضل بزرگ شهرستان آستین همت بالا زده و با کارگروهی و همگانی در راه پیشگیری از اعتیاد جوانان و نوجوانان به شیشه قدم بر دارند. 


                                  

 


برخی راهکارهای پیشنهادی :

1.    آموزش به جوانان و نوجوانان در مدارس ، مجتمع ها، بسیج و سربازخانه ها واز طریق رسانه های جمعی

2.    آموزش به والدین در انجمن  اولیاء مربیان مدارس

3.    نصب تابلوهای آموزشی و هشدار دهنده  در تابلوهای بزرگ شهری

4.    گفتن نکات کلیدی در آموزش ها از جمله اینکه :حتی یکبار استعمال این مواد می تواند بسیاراعتیاد آور باشد و مدت زندگی پس از آن کوتاه است.

5.    غنی کردن اوقات فراغت جوانان

6.    توجه به این موضوع که دروازه ورود به مواد مخدر، سیگار و مواد نیرو زا است

7.    در مدارس و مجتمع های آموزشی هر روز صبح به مدت 10 دقیقه حرکات کششی همراه با تنفس عمیق و حبس نفس در هر حرکت به مدت 15 ثابیه اجباری شود زیرا این کار باعث آزاد شدن بدن و رفع ناراحتی های اعصاب و ایجاد شکل صحیح می گردد.

8.    به لحاظ دینی  نسبت به موضوع حق النفس و حق الناس که هر دو در مواد مخدر پایمال می گردد در مساجدو نماز جمعه و همچنین مراکز آموزشی گوشزد شود

9.    جوانان نسبت  به پیدا کردن دوست خوب توجیه گردند

10.                      قدرت نه گفتن در نوجوانان و جوانان تقویت شود 


                          
                                             

                                    

                                  

نمونه های ازانواع  مواد مخدر ،محرک و روانگردانها

 

 

 

 

 

 

 

 

واحد درمان سوءمصرف مواد مخدر اداره نظارت

و روابط عمومی معاونت درمان

تاریخ:
1392/10/25
تعداد بازدید:
94
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal